Najczęściej zadawane pytania

  • Czy depilacja laserem Vectus jest bezpieczna?

    Laser Vectus jest urządzeniem powstałym w wyniku wieloletniego doświadczenia producenta w zakresie depilacji owłosienia. Zastosowano w nim wiele innowacyjnych technologii zwiększających bezpieczeństwo i komfort pacjenta podczas zabiegu. Jest sprzętem medycznym spełniających bardzo rygorystyczne wymagania amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA), potwierdzających brak szkodliwości depilacji laserowej. Zabieg wykonywany jest przez wykwalifikowaną osobę posiadającą doświadczenie i umiejętności w obsłudze lasera Vectus oraz wykonywaniu depilacji. Dodatkowo laser Vectus jest wyposażony w inteligentny czytnik aktywnej melaniny Skintel, który zapobiega pomyłkom przy doborze parametrów pracy lasera dzięki czemu zwiększa się bezpieczeństwo i efektywność zabiegu.

  • Czy jasne owłosienie też może zostać skutecznie usunięte laserem?

    Włos, żeby mógł zostać usunięty laserem, musi posiadać w sobie chociaż odrobinę pigmentu. Dlatego włosów białych, siwych i bardzo jasnych nie da się usunąć metodą laserową. Każdy inny kolor włosa możemy poddać zabiegowi trwałej depilacji.

  • Czy jest możliwe, że po wykonanej serii zabiegów włosy nie zostaną usunięte?

    Depilacja laserowa zawsze przynosi efekty, jednakże w niektórych przypadkach mogą być one słabsze. Wynika to głownie z problemów hormonalnych, endokrynologicznych czy genetycznych. W takim przypadku możliwa jest potrzeba połączenia leczenia hormonalnego i depilacji laserowej.

  • Czy jest możliwość przeprowadzenia fotodepilacji na opalonej skórze?

    Świeżo opalona skóra nie jest odpowiednia do wykonania zabiegu laserem, ze względu na duże rozproszenie wiązki lasera na ciemnej skórze zamiast na włosie. Najlepiej odczekać około miesiąca po opalaniu w celu uzyskania jak najlepszych efektów depilacji. Z laserem Vectus możliwe jest również bezpieczne wykonanie zabiegu na skórze opalonej dzięki zastosowaniu inteligentnego czytnika aktywnej melaniny w skórze Skintel, który dobierze bezpieczne parametry, natomiast zdecydowanie zalecamy odczekanie 4 tygodni od kąpieli słonecznej.

  • Czy laser usuwa siwe włosy?

    Depilacja laserowa siwych włosów jest nieskuteczna! Wynika to bezpośrednio z metody działania samego lasera, który potrzebuje do prawidłowego działania melaninę zawartą we włosie. Siwe włosy nie posiadają melaniny, czyli substancji odpowiadającej za barwę włosa.

  • Czy można nałożyć makijaż po depilacji laserowej?

    Jeżeli po przeprowadzonym zabiegu depilacji laserowej skóra jest podrażniona to najlepiej nie nakładać na nią bezpośrednio makijażu. Należy odczekać parę godzin i pozwolić skórze dojść do siebie, żeby nie podrażniać dodatkowo naskórka.

  • Czy po wykonanej serii zabiegów depilacji laserowej włosy znikną na zawsze?

    Przy depilacji laserowej jest mowa o trwałym usunięciu owłosienia. Sprawa wygląda w ten sposób, że po wykonaniu serii zabiegów uzyskujemy około 96% usuniętych włosów, które już nigdy nie odrosną. Te pozostałe 4% pojawia się w okolicach pierwszego roku i można je usunąć jednym zabiegiem. Należy pamiętać o tym, że organizm ludzki ma zdolność do regeneracji i pojedyncze włosy mogą się znowu pojawiać, w takim przypadku po kilku latach może być wymagany tak zwany zabieg przypominający. Dodatkowo u osób, które mają zaburzenia hormonalne lub endokrynologiczne owłosienie może się pojawić wcześniej niż po kilku latach.

  • Czy po zabiegu mogą wystąpić jakieś powikłania?

    W wyniku depilacji laserowej dochodzi bardzo rzadko do powikłań. Najczęstszym problemem jest podrażniona skóra z czerwonymi plamkami w okolicy usuniętego włosa, która znika po upływie kilku godzin lub 2-3 dni. Rzadziej dochodzi do oparzeń, czyli czerwonych plamek, które przechodzą w strupek i goją się około 1-2 tygodnie. W tym okresie należy przestrzegać zasad higieny i odpowiednio pielęgnować to miejsce, żeby nie doszło do infekcji bakteryjnej lub wirusowej. Najrzadszymi powikłaniami są przebarwienia lub odbarwienia skóry, które mogą się utrzymać nawet klika miesięcy.
    Należy zwrócić uwagę, że zabiegi depilacji laserowej przeprowadzane są już od dobrych kilkunastu lat w USA i zachodniej Europie, i do tej pory nie zanotowano żadnych efektów ubocznych przeprowadzonych zabiegów.

  • Czy usuwanie owłosienia laserem Vectus jest bolesne?

    Trzeba jasno powiedzieć, że laserowa depilacja nie jest całkowicie bezbolesna. Jest to związane z zasadą jej działania, potrzebna jest energia termiczna która wypali macierz włosa, przez co odczuwalne jest ciepło i uczucie ukłucia w depilowanym miejscu w czasie wyzwalania impulsu. Niektóre części ciała są bardziej wrażliwe (pachy, bikini, górna warga) od innych (nogi, ręce, plecy). Odczuwalny dyskomfort jest również zależny od predyspozycji osoby do odczuwania bólu. W laserze diodowym Vectus zastosowano technologię Advanced Contact Cooling, dzięki której głowica lasera jest wychłodzona co znacząco poprawia komfort przebiegu depilacji.

  • Czy włosy odrastają po ciąży?

    Odpowiedź na to pytanie nie może być jednoznaczna, gdyż wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji organizmu. U niektórych kobiet efekt depilacji się utrzyma, a w niektórych przypadkach ciało ludzkie wytworzy nowe cebulki i zaczną się pojawiać nowe włosy.

  • Czy włosy trzeba zgolić maszynką?

    Przed przystąpieniem do depilacji laserowej należy ogolić wybrany obszar ciała zupełnie na gładko, najlepiej jest to zrobić tego samego dnia kiedy ma zostać przeprowadzony zabieg, bądź dzień wcześniej wieczorem. Włosy, które nie zostały zgolone podczas depilacji spalą się, co wpłynie niekorzystnie na komfort zabiegu. W czasie golenia najlepiej użyć pianki lub żelu, co zapobiegnie podrażnieniom skóry. Należy uważać, żeby się nie zaciąć.

  • Dlaczego nie można wyrywać włosów przed zabiegiem?

    Żeby uzyskać jak najlepsze rezultaty depilacji laserowej nie należy wyrywać włosów za pomocą pęsety, depilatora, wosku itp. przez okres około 4 tygodni przed przystąpieniem do zabiegu. Wytłumaczeniem tego postępowania jest sposób działania lasera, który potrzebuje łodygi włosa w celu zniszczenia samej jego macierzy. Jeżeli wyrwiemy włos to energia wytworzona przez laser nie będzie miała środka transportowego i nie dotrze do brodawki włosa.

  • Ile zabiegów depilacji laserowej jest potrzebnych do trwałego usunięcia owłosienia?

    Przyjmuję się, że do trwałego usunięcia owłosienia potrzebne jest wykonanie pełnej serii 4-6 zabiegów, w ściśle określonych odstępach czasowych. Potrzebna liczba zabiegów jest sprawą indywidualną i może być różna w zależności od płci, rodzaju włosów oraz depilowanego miejsca. Okolice pach, bikini i nóg to zazwyczaj około 4 zabiegów, natomiast obszary rąk, twarzy, pleców i klatki piersiowej to około 5-6 zabiegów. Bardzo istotny wpływ na skuteczność depilacji laserowej ma liczba hormonów, przy ich większej liczbie trzeba się spodziewać większej ilości potrzebnych zabiegów.

  • Jak należy się przygotować do zabiegu?

    Na samym początku należy przeczytać listę przeciwwskazań do depilacji laserowej. W celu przygotowania skóry należy depilowany obszar ogolić na gładko maszynką, najlepiej tego samego dnia. Skóra musi być umyta i niczym nie posmarowana, bez makijażu. Oczywiście możliwe jest zmycie dezodorantu czy makijażu przed zabiegiem.

  • Jak wygląda skóra po przeprowadzonym zabiegu?

    W zależności od rodzaju usuwanych włosów po wykonanym zabiegu może pojawić się słabsze lub mocniejsze podrażnienie skóry. Przy depilacji grubych i ciemnych włosów zaczerwienienie może być mocniejsze, dodatkowo mogą pozostać na około dwa dni końcówki spalonych włosów, które po tym czasie same odpadną. Opisane objawy są o wiele słabsze dla włosów cienkich i jasnych. Zaczerwienienie skóry w okolicy okołomieszkowej świadczy o prawidłowo przeprowadzonym zabiegu. W celu złagodzenia objawów można stosować preparaty łagodzące takie jak: Bepanten, Panthenol, Alantan.

  • Jaka jest różnica pomiędzy zabiegiem wykonanym IPL a laserem Vectus?

    Różnica jest zasadnicza! Wszystko jest wynikiem zastosowanej technologii w obu tych urządzeniach. Laser Vectus jest laserem diodowym, który wytwarza falę o długości 810nm skutecznie niszczącą macierz włosa. Natomiast IPL jest urządzeniem, które za pomocą lampy ksenonowej wytwarza jedynie intensywne światło osłabiające włosy i powodujące ich późniejszy odrost. IPL nie jest w stanie zniszczyć trwale brodawki włosa, dodatkowo może jeszcze pozbawić włosa naturalnego barwnika jakim jest melanina, przez co późniejsza depilacja profesjonalnym laserem Vectus może wymagać przeprowadzenia większej ilości zabiegów w serii.

  • Jakie są przeciwwskazania do depilacji laserem Vectus?

    • Ciąża
    • Nowotwory i guzy
    • Aktywna opryszczka
    • Implanty piersiowe
    • Świeża opalenizna (słoneczna, z solarium, z samoopalaczy, z kremów brązujących)
    • Kremy z retinolem lub witaminą A. Wymagana 4 tygodniowa przerwa
    • Leki z retinoidami. Terapia retinoidami musi być zakończona na minimum pół roku przed depilacją laserową
    • Duża skłonność do przebarwień
    • Leki i zioła (dziurawiec, nagietek, skrzyp) światłouczulające. Wymagana tygodniowa przerwa
    • Bielactwo, łuszczyca, cukrzyca, padaczka, bliznowce
    • Aktywne infekcje skórne (wirusowe, bakteryjne lub grzybicze). Wymagany jest miesiąc przerwy od wyleczenia infekcji
    • Włosy wydepilowane woskiem, pęsetą, depilatorem, kremem do depilacji
    • Peelingi, blokery potu
    • Bieżąca kuracja antybiotykowa
    • Rozrusznik serca
    • Świeże zabiegi chirurgiczne
    • Uszkodzona skóra
  • Kiedy jest widoczna redukcja owłosienia?

    Już od pierwszego zabiegu widać znaczące zmniejszenie liczby włosów. Co przekłada się od razu na zadowolenie klienta.

  • Na co zwrócić uwagę po laserowym usuwaniu owłosienia?

    W zależności od podrażnienia skóry po zabiegu nie należy na depilowanym obszarze przez 1-4 dni:

    • stosować mydła, preparatów na alkoholu, blokerów potu, antyperspirantów
    • podrażniać skóry
    • korzystać z sauny, basenu, gorących kapieli

    Jeżeli wystąpi podrażnienie można stosować preparaty łagodzące takie jak Bepanthen, Panthenol czy Alantan. Nie należy wyrywać włosów. Przez okres 2 tygodni po zabiegu nie stosować preparatów złuszczających i peelingujących. Nie należy się opalać przez około 2 tygodnie, lub podczas opalania należy stosować na wydepilowane miejsca preparaty z wysokim filtrem SPV.

  • Od jakiego wieku można przeprowadzić depilację laserową?

    Depilacja laserowa może być już przeprowadzana od 16 roku życia, istotne jest żeby gospodarka hormonalna młodej osoby była ustabilizowana, gdyż w okresie dojrzewania przechodzi się przez tak zwaną burzę hormonów. W tym czasie nie ma sensu przeprowadzanie zabiegu depilacji laserowej ze względu na to, że stan owłosienia może ulegać zmianie. Bardzo ważne jest, że osoby poniżej 18 roku życiu na pierwszy zabieg depilacji laserowej muszą przyjść pod opieką rodzica lub opiekuna, który pisemnie podpisze zgodę na przeprowadzenie zabiegu.